VRF

سیستم های VRF گرین که با نام تجاری GRV(GREEN REFRIGRANT VARIABLE) به بازار جهانی تهویه مطبوع معرفی شده اند، یکی از محصولات دوستدار محیط زیست اند؛ راندمان بسیار بالا و انطباق با استانداردهای محیط زیست از عوامل موفقیت این سیستم در بازارهای جهانی است.

صرف نظر از موضوع قیمت بالای خرید اولیه تجهیزات و هزینه‌ی اجرای آن، انتخاب بسیار مناسبی نسبت به اسپیلت‌ها و داکت اسپیلت‌ها بوده باعث کاهش قابل توجه در مصرف برق و تجمیع کندانسورهای هر واحد می‌شود. امکان کنترل دما در فضاهای مختلف و نیز داشتن یک کندانسور به جای چند کندانسور می‌تواند از مزایای هم سیستم VRF باشد.

به طور کلی VRF را می‌توان یک سیستم اسپیلت مرکزی نامید. که به جای قرارگیری چند یونیت خارجی در پشت بام یا تراس از یک یونیت استفاده نمود. سیستم کنترل این دستگاه‌ها بسیار هوشمند بوده و قابلیت لوله‌کشی (بنا بر ظرفیت دستگاه) تا 1000 متر و اتصال 64 یونیت داخلی را دارا می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای مهم این سیستم بر خلاف سیستم چیلر و فن کویل، امکان استفاده موردی از سیستم گرمایشی آنها است.

نیاز به چنین سیستمی عموماً در اواخر هر فصل اتفاق می‌افتد، زمانی که سیستم‌های گرمایشی هنوز شروع به کار نکرده و همیشه افرادی در مجموعه هستند که بر خلاف اکثریت نیاز به دمای متفاوتی جهت دمای رفاه داشته باشند. مزیت دیگر این سیستم، در انتخاب نوع یونیت داخلی می‌باشد که کارفرمای محترم می‌تواند بسته به نوع معماری و یا نوع کاربری خود از پنل‌های دیواری، پنل‌های سقفی توکار (داکت اسپیلت)، پنل سقفی روکار (کاستی) استفاده نماید.

راهکارهای نگهداری:

یونیت داخلی سقفی توکار با فشار استاتیک بالا
یونیت داخلی سقفی توکار با فشار استاتیک متوسط
یونیت داخلی سقفی توکار باریک
یونیت داخلی اسپلیت دیواری تهویه مطبوع گرین یونیت داخلی دیواری
یونیت داخلی سقفی-زمینی
یونیت داخلی کاستی دو طرفه
یونیت داخلی کاستی یک طرفه
یونیت داخلی کاستی چهار طرفه
اسپلیت کانالی Mini GRV